Jsem Zen-da-Lenka,
Zentanglová umělkyně a certifikovaná učitelka Zentanglové metody
Poslední tři roky pro mě byly opravdu náročné. Naučila jsem se poslouchat svou intuici, uzavřela jsem příměří se svým hlasitým vnitřním kritikem a postupně došla k tomu, že mi v životě něco podstatného chybí. A bez toho něčeho to ani náhodou dál nepůjde...
To něco volající o pozornost bylo moje tvořivé já. Dlouho zanedbávané, dlouho opomíjené, protože na to zkrátka nebyl čas nebo to nebylo rodině jako celku zdánlivě k užitku. "Zdánlivě" je v tomto případě klíčové slovo. Pokud v sobě totiž dlouho odstrkujete a zašlapáváte něco, co vás v jádru tvoří a bez čeho nemůžete být, časem to naroste opravdu do obřích rozměrů, stane se z toho takový komixový zelený Hulk, který kolem sebe začne nekontrolovaně kopat a neartikulovaně nadávat a udělá naprosto cokoliv, aby tu pozornost získal. U mě se to třeba projevovalo nespavostí, poruchami paměti, velkou únavou a bolestmi. Únavový syndrom jak vyšitý.
S potlačenými potřebami je to totiž jako s malými dětmi. Volají o pozornost a tu jim instiktivně věnovat chcete. Jsou to vaše děti a milujete je nade vše. Tak nějak bychom měli všichni přistupovat i k těmto svým pro výkonovou společnost nepraktickým potřebám. Neignorovat je, ale všímat si jich. Jednou z cest, jak je v sobě zase uslyšet, je proto mindfulness, tedy "všímavost".
Ale jak té všímavosti vlastně dosáhnout? Jak být chvíli se sebou u sebe, pokud zrovna nemáme možnosti ani zdroje k tomu, abychom každý den meditovaly?
Můžeme vyzkoušet například meditační kresbu. U mě to funguje naprosto skvěle :-)
Moje cesta k Zentanglové metodě a k učitelské certifikaci
Už od dětství jsem věděla, že výtvarničina a tvoření mě uklidňuje a přenáší mě do jiného světa. Že jsem jednoduše ve svém toku, ve svém flow. Nejdříve to kromě klasické kresby a malby bylo i japonské umění skládání papíru Origami, potom vytváření originálních papírových květů, meditativní botanická kresba a samozřejmě mandaly. Skončila jsem na několik let u počítačové grafiky, to už ale zas až tak arteterapeutické při dodržovní všech těch deadlinů nebylo :-)
Vše "analogové" mi tehdy dokonale zabralo dokonce i na autoimunitní onemocnění, které se u mě "objevilo" při dokončování VŠ studia. Měla jsem možnost vypnout, zregenerovat se a aniž bych to tehdy tušila, sytila jsem si tu svou tvořivou potřebu, která je v jádru mojí podstatou.
S malými dětmi, které jsem obě stihla do třicítky, už to šlo o poznání hůře. I když trochu povyrostly a začaly chodit do školky a do školy, cvičit jógu a tvořit do deníku kresby a zápisky už jsem mohla jen po nocích, nebo když se vyjímečně vyšetřil čas přes den.
A tak v únoru 2020, měsíc před vypuknutím pandemie, začala moje cesta k Zentanglu - naprosto úžasné meditativní technice kresby s velkým terapeutickým efektem. V období, kdy už jsem byla doslova vyhořelá z pobíhání mezi prací na volné noze, dětmi a povinnostmi doma, jsem z ničehonic při cestě autobusem narazila na článek o arteterapeutických metodách. Z textu na mě vyskočil záhadný termín "Zentangle".
Hned jsem si ho vyhledala a vyhrnulo se na mě neuvěřitelné množství složitě vypadajících, nádherných obrazců tvořených vzory, zapletených jeden do druhého. No naprosto úžasné, prostě wow! Jak tohle proboha někdo může vytvořit? To je neuvěřitelně složité, to je na týdny práce! Na první pohled jsem tedy byla uchvácena, ale i zároveň odrazena zdánlivou obtížností.
Ale, jak to tak bývá, když se něčeho hned nezaleknete, věnujete tomu čas a pozornost, a začnete pěkně od základu, najednout se z této techniky vyloupne úplný arteterapeutický diamant. Ono totiž to tanglení není nic složitého. Vlastně je to úplně jednoduché, pokud umíte fixem nakreslit vlnovku, čárku a kruh, nic vám nebrání vytvářet něco podobně efektního jako jsou příklady pod tímto textem. Všechny uvedené dlaždice jsem navíc zvládla pod 20 minut. Nic dramatického, že?
Každodenní tanglení má navíc ohromný potenciál vás kdekoliv na cca půlhodinku přenést do jiného světa, kde jste ve svém proudu, tady a teď a hlavně u sebe.
K tanglení nepotřebujete žádné speciální pomůcky - stačí jeden černý fix o tloušťce 0,1 nebo 0,3 mm, tužka a kousek čtvrtky založený v poznámkovém bloku. Samozřejmě, originální Zentangle výtvarnické potřeby a papíry (dlaždice) činí z prostého zážitku jedinečný rituál. Z mé vlastní zkušenosti, není nad to si vzít grafické Sakura Pigma Micron pero a začít první tahy na originální, kvalitní Zentanglové dlaždici, která už jen tím, že jich máte doma jen pár, způsobí, že si ji víc považujete, vychutnáváte si každý tah, těšíte se na výsledek, prostě ji berete jako vzácnost.
A co bych zdůraznila na závěr tohoto mého povídání? O metodě Zentangle vím opravdu hodně, a to díky své vlastní každodenní praxi i díky programu přímo od zakladatelů této techniky a jejich zástupců v Evropě. Jako certifikovaná učitelka jsem prošla lektorským kurzem a mám přístup k cenným učitelským zdrojům, technikám a materiálům. Získaná certifikace mi uděluje oprávnění erudovaně předávat tuto techniku dalším učedníkům a učednicím, necertifikovaný učitel/ka tuto možnost nemá a pokud tak činí, porušuje pravidla celé Zentanglové komunity.
V současné době jsme v ČR jen tři certifikované učitelky Zentanglové metody!
Z ateliéru zdraví,
Zendalenka, CZT